Elementy techniczne eventu: oświetlenie, oprawa muzyczna, scena – o co należy zadbać?

W dzisiejszych czasach dobra impreza nie polega jedynie na zgromadzeniu ludzi w jednym miejscu, krótka przemowa, poczęstunek czy szkolenie. Spotkanie ma przynieść wiele pozytywnych emocji osobom biorącym udział. Miłe wspomnienia po zakończonej imprezie są kluczem do sukcesu.

Bardzo ważną rolę w tym temacie odgrywają elementy techniczne eventu. Dobre nagłośnienie, oświetlenie i oprawa muzyczna nadają odpowiedniego tła i dodają prestiżu organizowanemu spotkaniu. Zadbanie o techniczne aspekty eventu sprawi, że całość zdobędzie profesjonalnego charakteru.

Przede wszystkim scena

Nieodłącznym elementem każdego eventu jest scena, którą można nazwać centrum, a nawet sercem spotkania. W stronę sceny wymierzone są setki oczu uczestników, którzy słuchają wypowiedzi, szkoleń, koncertów czy przekazywanych informacji.

Ważne jest, aby była ona wystarczająco wysoka, tak aby osoby prezentujące się były łatwo dostrzegalne przez uczestników imprezy.

W sytuacji, gdy event obywa się w pomieszczeniu, które posiada własną scenę – odchodzą zadania związane z montażem przenośnego podestu.
Jednak, gdy takowej brak bądź event ma miejsce w plenerze – ważnym jest zadbanie o odpowiednią konstrukcję. Warto to zadanie oddać firmom specjalizującym się w tym fachu, gdyż w tym momencie ogromną rolę gra bezpieczeństwo. Nieważne, czy ma to być malutka scena w auli budynku, czy ogromna scena koncertowa na świeżym powietrzu.
Elementy sceny muszą być wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów. Całość musi być stabilna
i dać radę z wszelkimi obciążeniom. W tej sytuacji nie warto wybierać dróg na skróty.

Elementy techniczne eventu

Nastała jasność

Oprawa świetlna jest ogromnie ważnym elementem dobrego eventu. W zależności od kategorii
i miejsca imprezy, dobiera się  odpowiedni rodzaj oświetlenia.

Innego rozwiązania będą wymagać konferencje, gdzie istotnym jest podkreśleniem poprzez światło osób wykładających swoje przemówienia. Z kolei impreza plenerowa będzie skupiać się na oświetleniu dekoracyjnym czy scenicznym.

Odpowiednie dobrana moc światła będzie wpływać na odczucia uczestników. Zbyt ciemne oświetlenie będzie negatywnie wpływać na nastrój i dezorganizować. Natomiast przesadzenie z jasnością lamp i żarówek wywoła dyskomfort prowadząc nawet do bólu głowy.

Jeśli jest to koncert – tutaj jest szerokie pole do popisu. Firmy specjalizujące się w oświetleniu eventów prześcigają się swoimi technicznymi możliwościami, pokazując to coraz lepsze efekty świetlne. Różnego rodzaju wariacje świetlne powodują zachwyt wśród ludzi, dzięki czemu przyciągana jest większa ilość uczestników.

Niezawodność oświetlenia jest zapewniona, gdy organizator korzysta ze sprzętów najlepszej jakości. Nie wykorzystamy jednak wszystkich możliwości sprzętu, jeśli operatorem nie będzie wystarczająco przeszkolona i doświadczona osoba. Warto tutaj postawić na grupę profesjonalistów, którzy potrafią być prawdziwymi wirtuozami imprezy.

Halo! Czy mnie słychać?

Niewybaczalnym błędem jest kiepskie nagłośnienie.
Szkolenie czy konferencja zakończy się fiaskiem, gdy uczestnicy nie będą słyszeć rozmówcy.

Wyobrażasz sobie natomiast koncert z marną jakością dźwięku? Z pewnością pojawi się ogrom niezadowolenia uczestników, którzy właśnie dla walorów akustycznych, wybrali tego typu rozrywkę.

Odpowiednia głośność oraz akustyka jest absolutnym minimum o jakie należy zadbać. Brane jest pod uwagę miejsce nagłośnienia. Innego rozwiązania będą wymagać zamknięte aule, a innego wydarzenia na świeżym powietrzu.

Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest rodzaj mikrofonów i zadbanie o ergonomię i sprawność. Plątające się przewody od mikrofonu pod nogami wywoła niepotrzebny stres. Natomiast rozładowany akumulator w bezprzewodowym mikrofonie spowoduje dezorientację i opóźnienia, gdy będzie się szukać zastępczego. Warto nie zapominać o tym.

Elementy techniczne eventu są cichymi bohaterami każdego wydarzenia, zatem nie warto pozostawiać tego bez odpowiedniej opieki.

Leave a Reply